Critical Torque Pen – Critical
Specs
General
| Manufacturer | Critical |
| Machine Style | Pen |
| Adjustable Stroke | No |
| Stroke |
Interchageable: Option: 3.5 mm Option: 4.2 mm Option: 5.0 mm |
| Needle Length | Adjustable |
| Cord Connector | Wireless, RCA |
| Accesories |
Connect V3 Battery Pac 34mm Grip, 2 USB-C Charging Cord |
Wireless
| Wireless Design | True Wireless |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Battery Connection | Critical Magnetic |
| Extra batteries | No |
Construction
| Made in | USA |
| Motor Type | Brushless |
| Motor Brand | Unknown |
| Weight | 176 g |
| Dimensions | 131 x 34 mm |
| Materials | Aluminum |
